בית / רשלנות רפואית בלידה
רשלנות בלידה

רשלנות רפואית בלידה

מהי למעשה רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית הקשורה ללידה קורת  כאשר רופא, בית חולים, או כל חבר צוות רפואי אחר נוהג בהזנחה (כושל לספק טיפול נכון) וגורם לאחד מהדברים הבאים:

 • פציעה לאם או לילד במהלך ההיריון או הלידה.
 • לידה בעוולה- כשההורים היו שמים קץ לחייו של התינוק או נמנעים מהיריון אם הם היו מודעים למומי לידה מסוימים.
 • היריון בעוולה- מצב בו הניסיון של ההורים לשים קץ להיריון או להימנע ממנו נכשל.

כל אחת מהטענות האלה מגיעות עם חוקים משלה עבור מי שיכול לתבוע ובאילו פיצויים ניתן לזכות.

מומחים לרפואה ואשר מתמחים ב"יילוד" קיימיםב כדי לתת את "תוצאת" ההיריון הבריאה והבטוחה ביותר לכל מטופלת. זה כולל, הפחתה ומניעה של תקריות פציעות ושמירה של מורל האם והילד שלה. במקרים מסוימים,רשלנות רפואית היא בלתי ניתנות למניעה ויכולה לקרות ואפילו עלולה להביא למוות. אמנם, תוצאות שליליות יכולות להיות תחת האחריות של הרופא לספק טיפול הולם. המקרים האלה יכולים להיות הבסיס לתביעה של רשלנות רפואית.

החובה של הרופא לטפל:

המונח "חובה של טיפול" פונה למחויבות האישית והחוקית /של רופא לטפל באדם הופנה לו. על ידי כך שהוא מקבל אותו כמטופל, הרופא נכנס להסכמה חוקית. חלק מההסכם כולל תרגול של ידע הרופא, היכולות שלו, והמשאבים לטפל במצב של הרופא ושלמותו.

 

רשלנות בלידה שגורמת לפציעת האם או התינוק

למרות שזה נדיר, לפעמים הרשלנות של רופא גורמת לאם או לתינוק, או לשניהם, לסבול מפציעות לפני או במהלך הלידה של התינוק. כמה דוגמאות של רשלנות שיכולה לגרום לפציעות הקשורות לפציעות לידה כוללות:

 • כישלון מוזנח לשלוט באובדן דם של האם לאחר הלידה
 • כישלון מוזנח לעקוב אחר רמת החמצן שמגיעה לתינוק לפני ולאחר לידה.

פציעה של תינוק: אם תינוק נפצע, ההורים חייבים להביא את התביעה, ולקחת את התפקיד של האפוטרופוסים של התינוק. בשם התינוק, ההורים יכולים לדרוש פיצויים שגרתיים וגם מיוחדים. נזקים שגרתיים  כוללים את העלות של סבל, כמו כאב פיסי או מנטאלי וסבל, ואובדן של שמחה ועונג.

דוגמא: רופא לא פועל בצורה סבירה ומחליט בצורה  לא הגיונית ליילד תינוק לפני המועד המתאים. כתוצאה מכך, התינוק סובל מנזק מוחי. הורים יכולים לתבוע ולדרוש פיצויים כדי לטפל בעלויות רפואיות העולות מטיפולי ההחלמה של התינוק וצרכי הצמיחה, וגם כדי לפצות על כאב וסבל מאחר והתינוק יסבול מטראומה של מוגבלות פיסית ואו  מוחית.

 

פציעה של האם

האם יכולה להגיש תביעה על רשלנות רפואית אם חוסר ההתחשבות של הרופא גרמה לפציעה שלה לפני או במהלכה של הלידה. לדוגמה, אם רופא כושל למצוא שלאם יש לחץ דם גבוה לפני הלידה, סימן למחלה הידועה בתור פריקלמסיה,   ולכן האם סובלת מפרכוסים במהלך ההיריון (דבר שפריקלמסיה מובילה אליו לרוב), האם יכולה להגיש תביעה נגדו על רשלנות רפואית  לטפל בדברים שגרמו  לפרכוסים שלה.

 

פציעות נפשיות של ההורים: הורים גם יכולים לתבוע על כאבים נפשיים וסבל שהם חווים בגלל הפציעה של התינוק שלהם.

 

לידה בעוולה

במקרה של תביעה על לידה בעוולה, הורים יכולים לטעון שהרופא היה צריך להזהיר אותם  על הלידה בנוגע למומים הידועים של התינוק שלהם ושאם ההורים היו מודעים אליהם, הם היו נמנעים מהיריון או שמים קץ להיריון.

לרוב, התביעה מבוססת על:

 • בדיקות גנטיות מוזנחות לפני שהילד נוצר
 • כישלון הנובע מהזנחה לזהות מחלות פיסיות או מנטליות בשלבים הראשונים של ההיריון.

הפיצויים הנגישים לתביעות על לידה בעוולה כוללים את ההוצאות  הנגרמות על ידי המצב של התינוק, כמו הוצאות רפואיות ותרפיה חינוכית. ההורים יכולים גם לקבל פיצויים על הכאב והסבל המנטלי שקשור לטיפול וגידול של ילד עם צרכים מיוחדים.

 

היריון בעוולה

הורים יכולים לתבוע על היריון בעוולה אם הם ניסו להימנע מהיריון, בין אם זה בדרך של עיקור, בדיקות היריון, או הפלה, אבל השיטות האלה נכשלו בגלל הזנחה של הרופא או הצוות הרפואי.

בפעולות  משפטיות בנוגע להיריון בעוולה, התינוק נולד בריא, אבל ההורים תובעים על הנזק שנגרם על ידי היריון ולידה לא רצויים. הסוגים של הפיצויים המתקבלים על תביעה כזו מגוונים ומשתנים בין כל מקרה.

קבלת עזרה

בגלל פציעות הקשורות ללידה וחוקים של רשלנות רפואית יכולות לכלול סוגיות חוקיות ורפואיות מסובכות, זה לרוב חשוב  לקבל ייעוץ או ייצוג מעורך דין מומחה בתחום.

 

הנחיות של טיפול טרום-לידתי יכולות להכיל:

 • הערכה של המטופלת בביסוס על ההיסטוריה, אורח החיים והבדיקה הפיסית.
 • מעקב ועדכון של ההיסטוריה הרפואית של המטופלת.
 • מערך של בדיקות שגרתיות, הכוללות אולטרסאונד ומבחני חוסר-לחץ.
 • ביצוע הערכות סיכונים כדי לזהות  ולמנוע מסיכונים פוטנציאליים.
 • טיפול ופיקוח של בעיות שעולות
 • סיפוק של אזהרות ברורות של סיכונים וסיבוכים ספציפיים
 • הסבר מלא למטופלת על התזונה הנכונה ואורח החיים וגם סכנות אפשריות.

 

סוגים שונים של רשלנות רפואית היריון:

טעויות באבחון

חוסר אבחון, אבחון מאוחר וכישלון לאבחן יכולים לגרום להשלכות קטלניות. לעיתים קרובות, קיים חלון של טיפול בבעיות שעולות. כשמחלה או בעיה רפואית  מתקדמות, זהן יכולות להיות קשות לטיפול. טעויות באבחון  מצדו של הרופא יכולות לגרום  לאובדן הסיכוי של הרופא לקבל את הטיפול האפקטיבי ביותר.

 

פציעות לידה

פציעות לידה לרוב נגרמות על ידי טיפול מוזנח של רופא. כישלון  לעקוב בצורה טובה אחר סימנים חיוניים עובריים יכולים לגרום לתסביכים  שניתנים למניעה או אפילו מוות.  לידות ממלקחיים או ואקום יכולות לגרום לנזק אם הן נעשות בצורה לא נכונה. נזק עצבי ומוחי יכולים להיגרם  בגלל הוצאת מלקחיים או ואקום שנעשות  צורה לא נכונה.

פציעות לידה הן עניין חשוב בין אם הן קטנות, כמו שריטה או פצע על הילד, או פציעות חמורות (כמו שיתוק מוחין או נזק מוחי HIE ) שמשאירות את התינוק שלכם מוגבל לצמיתות. במקרים רבים, פציעות לידה מקושרות לרשלנות רפואית. אם משהו בצוות הרפואי  או הרופא עצמו עושה טעות מחוסר חשיבה וריכוז, יכול להיות שהילד יחיה עם ההשלכות של השגיאות האלה עד לסוף ימיו. חשבונות רפואיים לא צפויים ועוד עלויות קשורות יכולות להיות יקרות למדי, אבל למזלנו, קורבנות של פציעות לידה והמשפחות שלהם  יכולים להיות זכאים להגיש תביעה על נזקים נגד אותם אנשים אחראיים על הפציעה .

במהלך תביעה על סעיף פציעת לידה, זה סביר שעורך הדין של ההגנה יטען שלילד שלכם אין פציעת לידה, ובמקום, יטען שמדובר במום לידה. פציעת לידה ומום לידה הם  מבולבלים במקרים רבים אח  עם השני בגלל שיש להם סימנים ותסמינים דומים, אבל במציאות הם שונים מאוד. מום לידה אומר שמיצירתו הילד שלכם נועד לסבול ממוגבלות כלשהי, בעוד שפציעת לידה היא סוג מסוים של שקורה במהלך הלידה שגרמה למוגבלות או פציעה  בתינוק שאם לא הפציעה היה בריא לחלוטין.  עורך דין מנוסה בתחום של פציעות לידה מבין את השיטות האלה ויכין את התיק שלו בהתאם עם ראיות שמוכיחות שהתינוק שלכם אכן נפצע בגלל הזנחה רפואית.

 

אך תביעה לרשלנות בלידה תעזור לכם?

הורים מסוימים יסרבו להגיש תביעה על פציעות לידה. ברוב המקרים הורים מרגישים שתביעה תהיה מלאת מתח והם צריכים להקדיש זמן לטפל בתינוק שלהם. הורים צריכים לסדר פגישות עם רופאים לטיפול בילד, וטיפולים יומיומיים של הילד. אמנם, ישנם עורכי דין מנוסים ברשלנות רפואית ידאגו לכך שהתביעה תהיה חסרת מתח ככל שאפשר, ורבים מוכנים לעשות את העבודה על  בסיס דמי מגירה. זה אומר שהם יקבלו אחוזים מהפיצוי שההורים מקבלים. במילים אחרות, הם מקבלים כסף רק אם אתם מקבלים כסף. משפחות רבות זכאיות לפיצויים כלכליים רציניים  על פציעת הלידה של הילד שלהם- כסף שיכול לעזור לתינוק שלכם ולכל המשפחה שלכם ככלל.

תביעת פציעת לידה יכולה לעזור למשפחה שלכם לטפל בנזקים כמו:

 • הוצאות מהעבר, ווה והעתיד.
 • עלויות טיפולים רפואיים שקשורים לייצוב מחדש, תרפיה, ייעוץ, וציוד רפואי מיוחד.
 • כאב, סבל ומצוקה רגשית .
 • משכורות שנאבדו בגלל טיפול בילד הפצוע .
 • אובדן של שמחה וידידות.

 

שגיות בתרופות

רשלנות רפואית יכולה לקרות אם למטופלת ניתנות הוראות מינון תרופות לא נכונות. טעות באבחון יכולה לגרום  למרשם של התרופות הלא נכונות. זה יכול לגרום  לבעיות רציניות. שגיות בתרופות יכולות גם לקרות אם מינון התרופות הלא נכון ניתן למטופלת על ידי אח או עוזר. ציוד שלא פועל כראוי כמו דפיברילטור או משאבה תוך ורידית יכול לגרום לשגיאה.

 

סיבוכי היריון

לאורך ההיריון , בדיקות וחקר צריכים  להתנהל. סוגים שונים של בעיות היריון יכולים להיות דומים לתופעות לוואי של היריון בריא.  הזנחה או כישלון לחקור  תסמינים יכולים לגרום לבעיות מסכנות חיים.

בעיות היריון יכולות לכלול:

 • מצוקה עוברית
 • לידת עכוז
 • רעלת היריון
 • תסמונת HELLP
 • חוסר התאמה של גורם Rh
 • צמיחת עובר לא טיפוסית
 • היריון מחוץ לרחם
 • התפרצות שתן
 • קולסטאסיס של היריון
 • דחיסה של חבל הטבור
 • היפרטנסיה שנובעת מהיריון

 

אחריות המיילד

זו האחריות של המיילד להתבונן באקטיביות  ולטפל במטופלות לפני ההיריון. מקרי רשלנות רפואית יכולים להיגרם אם  מומחים רפואיים נכשלים לאבחן בעיה. אמנם, זה יכול להות קשה להחליט אם זו רשלנות רפואית שגרמה לפציעה או למוות.

תביעת רשלנות רפואית צריכה להכיל:

 • קיום של הסכם או מערכת יחסים בין רופא למטופלת
 • המטופלת סבלה מנזק
 • הנזק של המטופלת נגרם ישירות מההזנחה של הרופא

 

עוד על רשלנות רפואית ופציעות בלידה

 

תכניות טיפול

אחת הדרכים הגדולות ביותר בהן תיבעת פציעות לידה עוזרת היא הסיוע הכלכלי שמגיע מתכנית טיפול. זה לא משנה מהי פציעת הלידה של הילד שלכם, רוב הפציעות דורשות צורה מסוימת של טיפול. אם הפציעה של הילד שלכם היא משהו קטן כמו פציעה או שריטה, ייתכן שיש לכם עלויות נוספות כמו רנטגן או עוד סוגים של בדיקות פוטוגרפיות שמאשרות שלא נגרם נזק פנימי לתינוק.

אם הפציעה של התינוק שלכם היא חמורה יותר, יש כלם את העלויות של הבדיקות האלה ועוד כמה הוצאות כמו פגישות רפואיות עם מומחים, פגישות עם רופאים מסוימים, העלות של תרופות ואספקה רפואית, ציוד  שאולי נזקק  שצריך לקנות, ואם המצב של התינוק שלכם הוא חמור, העלויות העולות על בסיס שנתי של טיפול ביתי והעלויות של אשפוזים.

אם אתם בורחים להשאיר ילד מוגבל בבית, אתם גם צריכים לכלול עלויות טיפול הפוגה לצרכים של ההורים, ואם אחד מההורים הקריב את הקריירה שלו למען טיפול טוב של הילד שלהם, האובדן של המשכורת השנייה הזו היא מכשול גדול להורים.

תכנית טיפול לוקחת את כל השיקולים הכלכליים בחשבון מהמוחיות של מספר מומחים רפואיים שמעריכים כמה זה יעלה לשמור על בריאותו של תינוק  במהלך חייו. בתי משפט שמחים להעניק למשפחות פיצויים עם תכניות טיפול, וקבלת הכסף מהתכניות הלא ה מאפשרת להורים להירגע קצת, ולפעמים מאפשרת להם לעזוב את העבודה שלהם והקריירה שלהם כדי לטפל בילד.

 

מניעה של הזנחה עתידית

תביעה על פציעות לידה לא רק תעזור למשפחה של קורבן הפציעות, אבל גם למשפחות אחרות. לפעמים הפציעה של הילד שלכם יכולה להיות דומה לשל ילד אחר במובן של הרופא הגורם לה, בית החולים בו היא נגרמה, או התרופות שגרמו לה. כשאתם בעיצומה של תביעה על פציעות לידה, אתם מקלים על משפחות אחרות לעבור תביעה משלהם. אם אתם מכירים את אותה המשפחה לפני התביעה שלכם, שתי המשפחות יכולות לייצג את עצמן ביחד, ומכך לחזק את התיק שלהן.

בנוסף,  לעבור תהליך של תביעת פציעות לידה עוזרת גם למשפחות שאינכם מכירים: אם הרופא פוגע בתינוקות באופן קבוע, התביעה יכולה לעצור את הרופא הזה מביצועים נוספים של פציעות כאלה למשפחות אחרות.

 

מתי אני מתחיל תביעה על פציעות לידה?

השאלה הראשון של תביעה על פציעת לידה היא הערכה של הפציעה עצמה וודאות שהילד שלכם מטופל קודם. בעוד שייתכן שאתם חושדים שהמשפחה שלכם היא קורבן של רשלנות רפואית, כדאי שיהיה לכם כמה שיותר מידע אפשרי, אבל יותר חשוב לוודא שהתינוק שלכם הוא בדרך להחלמה. הורים מסוימים רוצים לחכות  לתוצאה של התביעה לפני שהם מתחילים לצבור חובות, אבל תביעות יכולות פעמים לקחת זמן, ואתם לא רוצים שהמצב של התינוק שלכם יחמיר במהלך התקופה הזו. זה תמיד רעיון טוב להתחיל טיפול בהקדם האפשרי.

 

השלב הבא הוא לוודא שבהחלט יש לכם מקרה של רשלנות רפואית. ברוב המדינות, כדי שתהיה לכם תביעה מסודרת  על רשלנות רפואית, שזה סוג התביעה שבו רוב תביעות פציעות הלידה נכללות, אתם צריכים להוכיח את הדברים הבאים:

 

1.מחויבות של טיפול

כדי להוכיח את הטענה שלכם, זה צריך להיות ברור שהנאשם (הרופא או חבר הצוות הרפואי שאחראי על הפציעות) היה אחראי על הטיפול הרפואי של התינוק שלכם שבמהלכו נגרמו הפציעות.

 

2.הפרה של מחויבות הטיפול

זה גם צריך להיות ברור שהרופא הפר את מחויבות הטיפול הנדרשת, זה אומר שהוא ביצע איזושהי שגיאה רפואית במהלך הטיפול של התינוק שלכם.

ההפרה גרמה לפציעה של הילד שלכם

אם התינוק שלכם נפצע, תביעה מוצלחת על פציעת לידה צריכה להראות שהפציעות נגרמו על ידי ההפרה של הנאשם. לדוגמה, אם מקרה טראומתי קרה במהלך היריון שלא קשור לטיפול הרפואי, כמו נפילה במדרגות או תאונת דרכים, אי אשפר להאשים את הרופא בנזק. אם הרופא הפר את המחויבות של הטיפול, הם גם צריכים להיות הגורם של פציעות הלידה כדי שתהיה לכם תביעה מוצלחת.

 

השלב הבא הוא למצוא עורך דין מנוסה ברשלנות רפואית ופציעות לידה כפי שצוין בעבר, עורך דין מנוסה בפציעות לידה מבין את התהליך המסובך שמתלווה לתביעה על פציעות לידה ויודע איך לאסוף ראיות כדי להוכיח את הטענה שלכם.

 

האם לעבור אתתהליך התביעה לרשלנות בלידה הואתהליך דבר כל כך קשה השואב זמן?

תביעות פציעות לידה לעיתים רחוקות מיושבות במהלך זמן קצר. ברוב המקרים, זה לוקח כמה חודשים ובמקרים אחרים כמה שנים. תיבעת פציעת לידה יכולה להיות מורכבת מאוד וצורכת זמן ביחד עם זאת. מאיסוף של מידע, ראיונות של עדים, מחקר ויותר, תביעות של פציעות לידה הן לרוב מורכבות מאוד ודורשות הרבה זמן והשקעה.

למזלנו, עורך הדין שלכם מטפל ברוב  הבעיות המורכבות, ומאפשר לכם שיהיה לכם זמן  לבלות עם הילד שלכם. אמנם, זה חשוב שתעקבו אחר הפגישות הרפואיות עם הרופא והמטפלים של התינוק שלכם והתיקים באותו הזמן, כולל כל ההוצאות הרפואיות.

למרות שהתביעה שלכם יכולה להיראות כמו כאב ראש בלתי פוסק, עורך דין מנוסה ובעל ידע תמיד ישאיר אתכם מעודכנים על המצב של התיק.

 

כמה פיצויים אקבל כתוצאה מרשלנות רפואית שגרמה לפציע בלידה?

פיצויים על פציעות לידה תלויים במספר גורמים,  הכוללים את סוג הפציעה, החומרה של הפציעה, ושיעורי העלויות העתידיות והנוכחיות שקשורות לפציעה. בנוסף, יכולות להיות מכסות בחלק מהמרקרים שמצהירות על כמות מקסימלית אפשרית  במקרים של רשלנות רפואית.

באופן כללי, אמנם, כשאתם מנצחים בתיק שלכם, אתם יכולים לצפות לפיצויים על:

 • עלויות רפואיות, הכוללות עלויות נוכחיות ועתידיות.
 • הוצאות פיזיותרפיה ושיקום.
 • עלויות הקשורות לטיפול פנים-ביתי, השכלה מיוחדת ותרפיה.
 • ציוד מיוחד (במידת הצורך), כמו כסאות גלגלים, תומכים גופניים וכו'.