בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית במהלך לידה

רשלנות רפואית במהלך לידה

התרחישים הבולטים של רשלנות רפואית במהלך לידה:

כשתאונה קורת לעובר שלא נולד ואו לאם במהלך הלידה או יציאתו של התינוק לעולם. ברוב המקרים הנזק שנוצר אינו ניתן למניעה תחת הנסיבות. במקרים אחרים,   צורת הטיפול נבחרת על ידי רופא שלא פעל כהלכה רפואית, או שייתכן שהרופא נכשל להשתמש בכישורים והמחשבה לפני או במהלך הלידה. בקטע המידע הזה, אנו נתמקד בפציעות שניתנות למניעה שקורות במהלך הלידה, ואיך רשלנות רפואית בתחום הלידה יכולה להיראות במקרים כאלה.

פציעות לידה

פציעות שנוצרות במהלך הלידה יכולות לקרות על ידי האם או התינוק. במקרה הזו, נחטוף מבט קרוב יותר בפציעות הנפוצות יותר שמשפיעות על התינוק.

קפוט סאכדניום

קפוט סאכדניום היא התנפחות של הקרקפת של התינוק, ברוב המקרים הפציעה נוצרת על ידי לחצים על ראשו של התינוק במהלך לידה ממשוכת שבה ראשו של התינוק יוצא ראשון, או בגלל ביצוע שאיבה מלאכותית של התינוק החוצה. פציעות נראות לפעמים מתלוות לנפיחות, אבל המצב ברוב המקרים מפחית לאחר כמה ימים.

ספלומאטומה 

ספלומאטומה היא סוג אחר של פציעת לידה שיכולה לקרות כתוצאה משאיבה של התינוק.  ספלומאטומה קורת כשדם נאסף בין העור  לעצם הגולגולתית.  המצב יכול להיות מבשר צהבת, אבל ברוב המקרים הוא נעלם  לאחר כמה שבועות או חודשים לאחר הלידה.

שיתוק על שם ארב

שיתוק לידה של מקלעת זרוע (ידוע גם בתור שיתוק על שם ארב או השיתוק של ארב) היא פציעה  עצבית שיכולה לקרות לצווארו של התינוק או לכתף שלו כאשר הם נמתחים יותר מדי במהלך הלידה. זה קורה לאחד או שני תינוקות מתוך 1000 , לפי האקדמיה האמריקאית לניתוח אורתופדי.  הפציעה נוצרת  מנזק הנגרם לגוש של עצבים ליד הצוואר, דבר הגורם לחולשה, כהות חושים, חוסר יכולת להזיז את הזרוע של התינוק. רוב התינוקות ישובו לתנועה בזרוע שלהם   והתחושה תחזור לזרועותיהם, אבל קיימות דרגות של חומרה  בנוגע לשיתוק של ארב. פעוטות מסוימים צריכים לעבור תרפיה פיזית, וניתוח יכול להיות הכרחי אם  המצב משתפר רק מעט או בכלל לא לאחר 3-6 חודשים.

היפוקסי-איסכמי אנצפלופתיה

היפוקסי-איסכמי אנצפלופתיה (HIE ) היא מחלה שקורת כאשר כשכמות מספקת של חמצן לא מגיעה למוח של התינוק. התוצאה יכולה להיות מוות של תאים מוחיים, נזק מוחי, בעיות התפתחות, אפילפסיה, שיתוק מוחי ואפילו מוות אם המצב לא משתפר.

שברי לידה

שברי הלידה הנפוצים ביותר שקורים לתינוק חדש  במהלך הלידה הם בעצם הבריח. במקרים מסוימים,  לא ניתן למנוע שברים, אבל הם גם יכולים לקרות במקרה בו  לרופא הזדמנות רגילה לזהות הסתברויות של בעיות, ולידה קיסרית הייתה דרך טיפול ראויה.

שטף דם בתת הלחמית

שטף דם בתת הלחמית היא פציעה  המעורבת בלידה שגורמת לפריצה של כלי דם קטנים בגוף התינוק. זה קורה בעיקר בתור כתם אדום קטן בלובן העין, וזה נגרם על ידי  לחצים שונים  שנגרמים על גופו של התינוק במהלך הלידה. ברוב המקרים, לא נגרם נזק קבוע לעיני התינוק. פציעת הלידה הזו לרוב מטופלת לרוב ללא התערבות או  טיפולים לאחר שבוע או שבועיים.

מתי פציעות במהלך הלידה מובילות לפעולות משפטיות?

זה אפשרי מאוד שהרופא עשה משהו- או נכשל לעשות משהו- במהלך הלידה, והמקרה משתווה לרשלנות רפואית. אבל המצב אינו כל כך פשוט.  התוצאה לבד (תינוק עם פציעת לידה) לא תומכת במסקנה  שרופא נהג ברשלנות רפואית  במהלך הלידה.

בכל מקרה של רשלנות רפואית- רמת הטיפול והכישורים של הרופא הממוצע שמתעסק בתחום של הרופא המדובר, לוקחת בחשבון את  הידע הרפואי  שאפשרי לרופא  במקרה המסוים. זהו עיקרון משפטי שידוע בתור "סטנדרט הטיפול הרפואי".

לאחר שהראית איך מטפל רפואי עם כישורים דומים היה נוהג בנסיבות דומות, אתה צריך להראות איך נפגע הסטנדרט – או במילים אחרות, צריך להראות  מה עשה הרופא  (או לא עשה) שהוביל לבעיה?

במקרי לידה טראומתיים מסוימים, פעולה מהירה מצדו של הרופא צריכה להיעשות  ובמיוחד במקרים בהם הבריאות של התינוק או האם נמצאים בסכנה. פציעת לידה    יכולה להיחשב סיכון מעשי (או אפילו הכרחי),  אם הנסיבות של המצב דורשות  למעשים דרסטיים.  אבל ברור, במקרים בהם לא מעורבת בעיה כלשהי, אבל התינוק יוצא עם פגיעה פיסית רצינית יכולה העיד  על מקרה של הזנחה מצדו של הרופא.

לחלופין, אם תגובה מהירה למצב מסוכן היא הכרחית, והרופא כושל לפעול, גם המצב הזה יכול להיחשב הזנחה רפואית, והמומחה הרפואי יעמוד על קצה הגג מבחינה משפטית עבור פגיעות לידה  כלשהן. זה  המקרה ברוב הפעמים שבהן התינוק נמצא בסכנה- ייתכן שהוא מועט בחמצן- ברחם, והצוות הרפואי נכשל לבצע ניתוח קיסרי  הזמן. אם חוסר החמצן- היפוקסיה (חמצן מועט) או אנוקסיה (אין חמצן)- מובילים לנזקים מוחיים של התינוק,  הצוות הרפואי יכול להיות אשם ברשלנות רפואית.

תאונות בלידה המובילות למות התינוק:

פציעת לידה שגורמת למות התינוק יכולה להוביל לתביעת רשלנות רפואית אם הרופא כשל לספק רמת רפואה  של רופא שמספק רמת טיפול  שכוללת כישורים וידע סבירים בנושא תחת הנסיבות.

המקרים האלה לרוב נקראים מקרי גרימת מוות ברשלנות. בארצות מסוימות, ניסיון רשלני למניעת מוות יכולה להיחשב רק עם התינוק מת במהלכה או זמן לקצר אחרי הלידה. עובר שמת ברחם ברוב המקרים לא נחשב נפרד מהאם, למרות ברור שמדובר בשאלה מורכבת שתהיה תלויה בנסיבות הייחודיות של כל מקרה, לא להזכיר את החוקים המדיניים.

לרוב עולה בעיה באחת משתי דרכים:

  1. אם העובר מת לפני או במהלכה של הלידה בגלל שהאם מתה גם היא.
  2. האם שורדת אבל העובר סובל מפגיעות שגורמות למותו בין אם הם בתוך הרחם או בזמן הלידה. במקרים האלה, השאלה עולה בין אם קיימת תביעה ברורה  למותו של התינוק שנגרם מרשלנות רפואית-שנפרדת מכל תביעה על סעיף פציעה שנגרמת לאם. במקרים שהם כל כך טעונים רגשית (בלי להזכיר את המורכבות המשפטית והרפואית), רצוי שתדברי על המצב שלך עם עורך דין מנוסה בתחום רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם

אפידורל בהריון

רשלנות רפואית במתן אפידורל

כיצד מתבצעת הרדמת אפידורל? מי לא מכירה את האפידורל? כל יולדת שמעה על הטכניקה המאפשרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *