בית / הריון / רשלנות רפואית בהפלה
רשלנות בהפלה

רשלנות רפואית בהפלה

רשלנות רפואית בהפלה – (הפלה בעוולה)

המונח הפלה בעוולה מתייחס להפלה שנעשית על ידי אישה שעוברת הפלה כתוצאה מהזנחה של רופא או מיילד.

 

סוגים של הפלה בעוולה:

קיימים לפחות שני סוגים של הפלה בעוולה:

מידע מוטעה בנוגע להיריון:

במקרה של הסוג הראשון של רשלנות רפואית בהפלה, אישה הרה יכולה לחפש ייעוץ רפואי בנוגע לסכנות הקשורות להמשך הריונה.  היועץ  בטעות טוען שההיריון טמון בסיכונים לאישה, ומכך היא מחליטה לעבור הפלה. לאחר מכן נודע שהמידע שניתן על ידי הרופא שגוי.

חוסר מידע בנוגע לבריאותו של העובר:

במקרה של הסוג השני של רשלנות רפואית בהפלה, האישה מחפשת עזרה בנוגע לבריאות של העובר, ואחר כך מחליטה לעבור הפלה לאחר שמגלה שהתינוק פגום או סובל מנכות כלשהי. גם פה, בסופו של דבר היא מגלה שהמידע שניתן לה שגוי.

 

מושגים אנאלוגיים:

היריון\היווצרות בעוולה:

"היריון בעוולה" הוא ניתן להשוואה לצורות האחרות של רשלנות המקרבות ללידה. קטגוריה אחת של רשלנות הקשורה ללידה כוללת מקרים בהם הזנחה מצדו של הנאשם גורמת ללידה של תינוק בריא אך לא רצוי.  ההזנחה יכולה להפגין את עצמה בייצור, אספקה  והזנה של אמצעי המניעה. בביצוע של עיקור או קשירת חצוצרות, או בביצוע של הפלה. המקרים האלה נקראים "היריון בעוולה" (או היווצרות בעוולה במקרים המתאימים). בצורה מסוימת, הם מציגים את המקרה ההפוך של  הפלות בעוולה, למרות שלא מדובר בהפך גמור.  במקרים של היריון בעוולה, ההזנחה של הרופא גורמת לסיפוק של ההורים להיות בלתי אפשרי,  בעוד שבמקרים של הפלה בעוולה   ההזנחה של הרופא מעוררת, אך לא מכריחה, החלטה שמתבררת שמתגלה כלא עקבית עם  רצון ההורים.

לידה\חיים בעוולה

עוד קטגוריה של רשלנות בלידה , יותר קרובה להפלה בעוולה, כוללת מקרים של אישה שמחפשת עצה רפואית בנוגע לבריאות העובר שלה, ומחליטה ליצור  או להמשיך בהיריון שלה ברגע שהיועץ טוען שהילד לא יולד עם מוגבלויות מולדות, הצהרה שתתגלה בסוף כלא נכונה. הסיבה של ההורים להחלטה שלהם לאובדן שלהם נקראת "לידה בעוולה", בעוד שהסיבה  למעשה של הפעוט  להפסד שלו נקרא "חיים בעוולה". לידה בעוולה היא היפוך יותר מדויק של הפלה בעוולה. לידה בעוולה עוסקת בחוסר המניעה של הלידה של ילד לא רצוי, בעוד שהפלה בעוולה עוסקת במניעה של לידתו של תינוק רצוי. בשני המקרים ההזנחה של הנאשם  לא הופכת את הסיפוק של הרצון של ההורים לא אפשרי, אבל מעורר החלטה שיכולה להיות לא עקבית עם הרצון הזה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *